Adalet Programı

Kurşunlu Adalet Meslek Yüksekokulu Adalet Programı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 04.07.2019 tarihinde kurulmuş olup ilk defa 2020-2021 yılı itibari ile eğitim öğretime başlayacaktır.

Meslek yüksekokulumuza Yüksek Öğretim Kurulu tarafından 80 yerli 15 yabancı uyruklu  olmak üzete toplam 95 kontenjan ayrılmıştır.

Programın kuruluş amacı hukuk sektöründe; Adalet Bakanlığı’nın merkez teşkilatını oluşturan çeşitli birimler ile adliyelerde, diğer yargı mercilerinde, özel hukuk bürolarında, kamu kurum ve kuruluşlarının hukuk departmanlarında ihtiyaç duyulan nitelikli ara insan gücünün yetiştirilmesidir. 

Adalet Programı mezunları kamu sektöründe Adalet Bakanlığı bünyesinde, adli ve idari yargı mercilerinde zabıt kâtibi ve icra memuru olarak, kamu kurum ve kuruluşlarının hukuk departmanlarında ara eleman olarak görev yapabilmektedirler. Bununla birlikte özel sektörde ise avukatlık ve hukuk bürolarında avukat katibi, noterliklerde noter katibi, banka ve sigorta şirketleri ile diğer finans kuruluşlarının hukuk ile ilgili departmanlarında hukuk ve alacak takip elemanı olarak istihdam olanağı bulabilmektedirler.

Adalet Programı mezunlarından yükseköğrenimine devam etmek isteyenler mezuniyetlerinin ardından girecekleri Dikey geçiş Sınavı (DGS) sonucunda üniversitelerin Hukuk fakültelerinde lisans eğitim öğretimi görme imkânına da sahip olabilmekte ve böylelikle Hukuk fakültelerinden mezun olabilme imkanına da sahip bulunmaktadırlar.